Committees

Organising Committee

Ralph Assmann, Chair (DESY)

Sandra Biedron (UNM)
Oliver Boine-Frankenheim (TU) Darmstadt)
Mark Boland (CLS)
Sara Casalbuoni (EuXFEL)
James Clarke (STFC)
Nicolas Delerue (Un. Paris-Saclay)
Rohan Dowd (ANSTO)
Auralee Edelen (SLAC)
Mohammad Eshraqi (ESS)
Alessandro Fabris (Elettra)
Jie Gao (CAS)
Katherine Harkay (ANL)
Georg Hoffstaetter (CU-CLASSE)
Jui-Che Huang (NSRRC)
Ubaldo Iriso (ALBA-CELLS)
Tetsuya Ishikawa (RIKEN)
Prapong Klysubun (SLRI)
Victor Malka (WIS)
Peter McIntosh (STFC)
Marie-Hélène Moscatello (GANIL)
Fulvia Pilat (ORNL)
Sven Reiche (PSI)
Adriana Rossi (CERN)
Yoichi Sato (J-PARC)
Seunghwan Shin (PAL)
Evgenya Simakov (LANL)
Ezio Todesco (CERN)
Rogelio Tomas (CERN)
Cristina Vaccarezza (INFN-LNF)
Zhentang Zhao (SSRF)
Robert Zwaska (FNAL)

Scientific Programme Committee

Peter McIntosh, Chair (STFC)

Ralph Assmann (DESY)
Sandra Biedron (UNM)
Oliver Boine-Frankenheim (TU Darmstadt)
Mark Boland (CLS)
Sara Casalbuoni (EuXFEL)
Nicolas Delerue (Un. Paris-Saclay)
Mohammad Eshraqi (ESS)
Jie Gao (CAS)
Georg Hoffstaetter (CU-CLASSE)
Jui-Che Huang (NSRRC)
Victor Malka (WIS)
Marie-Hélène Moscatello (GANIL)
Sven Reiche (PSI)
Adriana Rossi (CERN)
Yoichi Sato (J-PARC)
Seunghwan Shin (PAL)
Evgenya Simakov (LANL)

Local Organising Committee

Giovanni Bisoffi, Co-Chair (INFN-LNL)
Alessandro Fabris, Co-Chair (ELETTRA)

Annamaria Accettulli (Elettra)
David Alesini (INFN-LNF)
Ivan Andrian (Elettra)
Laura Appiani (The Office)
Luciana Biecker (The Office)
Stefania Canella (INFN-LNL)
Roberta Casson (Elettra)
Daniele Ceccato (INFN-LNL)
Maja de’Simoni (Elettra)
Stefano Deiuri (Elettra)
Massimo Del Bianco (Elettra)
Anna D’Este (INFN-LNL)
Simone Di Mitri (Elettra)
Antonio Falone (INFN-LNF)
Cristiana Fiandra (The Office)
Mojca Franceskin (Elettra)
Alessio Galatà (INFN-LNL)
Fabio Gelain (INFN-LNL)
Manuela Giabbai (INFN-LNF)
Francesco Grespan (INFN-LNL)
Alessia Lorenzi (INFN-LNL)
Marco Marazzi (Elettra)
Davide Marcato (INFN-LNL)
David Mascali (INFN-LNS)
Francesca Mazzotta (INFN)
Maurizio Montis (INFN-LNL)
Marina Nadalin (Elettra)
Rocco Paparella (INFN-MI)
Marco Peloi (Elettra)
Giuseppe Penco (Elettra)
Giada Petringa (INFN-LNS)
Lorenzo Pranovi (INFN-LNL)
Veronica Simeone (The Office)
Romina Skabar (Elettra)
Caterina Tabacco (Elettra)
Antonella Varaschin (INFN)
Giulia Vinicola (INFN-LNF)

Scientific Advisory Board

Deepa Angal-Kalinin (STFC)
Rob Appleby (Manchester Univ)
Maher Attal (SESAME)
Rebecca Auchettl (ANSTO)
Mei Bai (SLAC)
Fernando Balbin (ESS Bilbao)
Maud Baylac (LPSC Grenoble )
Ivan Bazarov (Cornell)
Simona Bettoni (PSI)
Ceri Brenner (ANSTO)
Erminia Bressi (CNAO Foundation)
Kevin Brown (BNL)
Graeme Burt (Lancaster Univ)
Mei-Hsia Chang (NSRRC)
Chia-Hsiang Chen (NSRRC)
Enrica Chiadroni (INFN/LNF)
Moses Chung (UNIST)
Ting-Yi Chung (NSRRC)
Marie-Emmanuelle Couprie (SOLEIL)
Sarah M.Cousineau (ORNL)
Simone Di Mitri (ELETTRA)
Carl Ekdahl (LANL)
Angeles Faus-Golfe (IFIC)
Laura Fclair (Liverpool Univ)
Guangyao Feng (USTC)
Robin Ferdinand (GANIL)
Massimo Ferrario (INFN Frascati)
Wolfram Fischer (BNL)
Giuliano Franchetti (GSI)
Santo Gammino (INFN/LNS)
Cameron Geddes (LBL)
Frank Gerigk (CERN)
William Graves (ASU)
Taekyun Ha (PAL)
Manuel Hegelich (UT Austin and Tau)
Bernhard Hidding (USTRAT/SUPA)
Mark Hogan (SLAC)
Hiroshi Imao (RIKEN/Nishina)
Andreas Jansson (ESS)
Yi Jiao (IHEP)
Rhodri Jones (CERN)
Gopal Joshi (BARC)
Han-Sung Kim (KAERI)
Willem Kleeven (IBA)
Jens Knobloch (HZB)
Tadashi Koseki (KEK/JPARC)
Andreas Lehrach (FZJ)
Yongbin Leng (SARI)
Yuhui Li (IHEP)
Steve Lidia (FRIB)
Shan Liu (DESY)
Olle Lundh (Lund U)
Hirokazu Maesaka (RIKEN/SPring-8)
Barbara Marchetti (EuXFEL)
Martina Martinello (FNAL)
Michiko Minty (BNL)
Alex Murokh (RadiaBeam)
Anke Suzanne Muller (KIT)
Sergei Nagaitsev (FNAL)
Jerry Nolen (ANL)
Hideaki Ohgaki (Kyoto University)
Peter Ostroumov (FRIB)
Seong-Hee Park (Korea University – Sejong)
Francis Perez (ALBA-CELLS)
Andrea Pisent (INFN/LNL)
Nathanial Pogue (LLNL)
Prabir Roy (LANL)
Vadim Sajaev (ANL)
Fernando Sannibale (LBL)
Todd Satogata (JLAB)
Daniele Sertore (INFN/LASA)
Lin Shao (TAMU)
Suzie Sheehy (Melbourne University)
Toshiyuki Shirai (QST/NIRS)
Claire Simon (CEA)
Arnd Specka (IJCLab)
Porntip Sudmuang (SLRI)
Yusuke Suetsugu (KEK)
Prapaiwan Sunwong (SLRI)
Chuanxiang Tang (Tsinghua University)
Chris Tennant (JLAB)
Fernando Toral (CIEMAT)
Simon White (ESRF)
Andrew Wolski (Uni Liverpool)
Hongwei Zhao (Institute of Modern Physics – IMP)
Sasha Zholents (ANL)
Frank Zimmermann (CERN)